Wystawa

KULISY KARNAWAŁU KOMEDII, wystawa fotografii Jeremiego Astaszowa

Przez ostatnich trzynaście lat Jeremi Astaszow stworzył fotograficzną historię Katowickiego Karnawału Komedii, sfotografował kilkaset spektakli i koncertów, wykonał setki portretów aktorów i kilkanaście tysięcy zdjęć dokumentujących Festiwal.
 
Chcieliśmy, aby nasi widzowie mogli poczuć teatralny klimat przed wizytą w teatrze i po powrocie z niego. Dlatego Jeremi oprócz dokumentowania tego, co dzieje się na scenie, fotografował również podczas prób, w garderobach, za kulisami, na teatralnych korytarzach… towarzyszył aktorom do ostatnich chwil przed ich wyjściem na scenę, w przerwach i po spektaklach.
 
Początkowo mieliśmy obawy, czy aktorzy pozwolą się fotografować w tak prywatnych dla nich momentach, jednak Jeremiemu udaje się zdobyć ich przychylność i w subtelny sposób odsłonić rąbek zakulisowej tajemnicy przed naszymi widzami. Jego aparat jest jak rentgen, przez który możemy zobaczyć całą paletę emocji, od rozbawienia, przez skupienie, aż do tremy i nerwowego czekania na ostatni dzwonek.
Co roku, oglądając na bieżąco fotoreportaże Jeremiego, zastanawiamy się, na czym polega jego tajemnica teleportacji pomiędzy teatrami, spektaklami, próbami i przesiadywaniem w garderobach. To wszystko dzieje się przecież równocześnie!
Jest chyba jedyną osobą, która obejrzała absolutnie wszystkie wydarzenia KKK, utrwalając je na zdjęciach.
 
Wystawę można oglądać na katowickim rynku, przed Teatrem Śląskim do końca lutego 2021 r.
 
 

FOTO

Fotografie: Jeremi Astaszow